Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach

adres: 40-048 Katowice, ul. Kościuszki 30

telefony:
Centrala: +48 32 757 33 60, +48 32 757 33 01
Sekretariat: +48 32 757 33 15
Kancelaria: +48 32 757 33 79

fax: +48 32 757 33 62

e-mail: wup@wup-katowice.pl, kawu@praca.gov.pl

Wojewódzki Urząd Pracy
w Katowicach

Strona główna /

Aktualności

Nieograniczona energia do życia sprawdza się w pracy

Pod takim hasłem Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach rozpoczął kampanię promującą zatrudnienie osób niepełnosprawnych w województwie śląskim. Pięć różnych osób, pięć różnych historii, ta sama idea i cel.  Bohaterowie kampanii – Karolina Kozłowska, Krzysztof Wostal, Magdalena Kulus, Marcin Michalik i Piotr Czarnota będą przekonywać, że nawet ze znacznym stopniem niepełnosprawności można efektywnie łączyć  pracę zawodową z pasją oraz obowiązkami rodzinnymi.

W tym miesiącu sylwetki niepełnosprawnych bohaterów można zobaczyć we wszystkich większych miastach województwa na wielu billboardach i citylightach (reklamy w wiatach przystankowych). Kampania jest wspierana artykułami prasowymi na łamach Dziennika Zachodniego oraz reklamą na internetowych portalach informacyjnych – Interii, Onecie oraz Wirtualnej Polsce. W kolejnym miesiącu będzie można zobaczyć i usłyszeć spoty reklamowe w regionalnych stacjach telewizyjnych i radiowych. Stałym elementem kampanii jest portal internetowy www.sprawni-niepelnosprawni.pl. , na którym istnieją baza wiedzy na temat zatrudnienia osób niepełnosprawnych, giełda pracy oraz forum.
Głównym celem kampanii reklamowej jest zwiększenie wiedzy i świadomości potencjalnych pracodawców na temat zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników, zaś samych osób z niepełnosprawnością do przysłowiowego opuszczenia czterech ścian i podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym w roku 2011 wynosił w Polsce tylko 22,3%. Oznacza to, że na 100 osób niepełnosprawnych, którzy mogli podjąć zatrudnienie, tylko 22 niepełnosprawnych pracowało. Wiedza pracodawców na temat korzyści finansowych płynących z zatrudnienia niepełnosprawnych jest uboga, dlatego potencjał pracowniczy tej grupy osób jest nadal wykorzystywany w minimalnym stopniu. Wśród wielu przedsiębiorców pokutuje ponadto przeświadczenie, że osoba niepełnosprawna jest mniej efektywna i dyspozycyjna, a dodatkowo problemy z przystosowaniem miejsca pracy są często powodem odmowy zatrudnienia, nawet jeśli kwalifikacje kandydata nie budzą żadnych zastrzeżeń.
Karolina Kozłowska, Krzysztof Wostal, Magdalena Kulus, Marcin Michalik i Piotr Czarnota pokazują, że mimo ograniczeń związanych ze swoją niepełnosprawnością są takimi samymi, a często nawet lepszymi pracownikami od innych. Na gruncie zawodowym liczą się bowiem kwalifikacje i umiejętności.


Sporządziła: A.Skalec