Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
tel. 32 757 33 60
fax. 32 757 33 62
e-mail: wup@wup-katowice.pl

Wojewódzki Urząd Pracy
w Katowicach

Strona główna /

Aktualności

Kilka kroków do kariery

Zdjęcie

Najlepszy temat do porannej kawy? Twoja Kariera. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach wspiera aktywnych na rynku pracy. Jeśli czujesz, że stoisz w miejscu – zapytaj ekspertów, jak skutecznie poszukiwać zatrudnienia, gdzie uzyskasz wsparcie w zawodowym rozwoju. Przeczytaj nasze porady i zacznij działać już dziś.

9 kroków o których musisz pamiętać poszukując pracy
Potraktuj to jak wyzwanie i bądź konsekwentny. Poszukiwanie pracy wymaga dyscypliny w planowaniu i etapowego podejścia.
KROK 1
Umożliwi Ci sprecyzować swoje predyspozycje zawodowe. W tym celu zadaj sobie następujące pytania:
1.    co umiem robić ? (obszar umiejętności i predyspozycji zawodowych)
2.    co lubię robić ? (obszar pasji, hobby, zainteresowań zawodowych)
3.    w czym czuję się pewny ? (obszar doświadczeń i wiedzy fachowej)
KROK 2
Przygotuj bazę:
•    Napisz życiorys i list motywacyjny na komputerze
•    Zrób zdjęcie
•    Kup zeszyt do zapisywania adresów i numerów telefonów, lub stwórz taką bazę na komputerze
•    Jeśli jeszcze nie masz, załóż bezpłatne konto w Internecie
KROK 3
Wyznacz cel czyli określ jakiej pracy szukasz ( czy jest to praca stała czy tymczasowa, zgodna z wykształceniem czy pokrewna, zgodna z umiejętnościami czy zainteresowaniami).
KROK 4
Postaraj się o dostęp do Internetu, do prasy, do telefonu (biblioteka, czytelnia, placówki i stowarzyszenia działające na rzecz bezrobotnych gwarantują bezpłatny i powszechny dostęp do w / w źródeł informacji). Skorzystaj z portali społecznościowych – zamieść na swoim profilu informację o poszukiwaniu pracy.
KROK 5
Próbuj dotrzeć do pracodawcy nie czekając na ogłoszenie ( możesz zrobić to telefonicznie lub osobiście)
KROK 6
Poszukaj wykazu branż i zawodów pokrewnych w powszechnie dostępnych źródłach:
•    przewodnik po zawodach (dostępny do korzystania na miejscu w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej)
•    panorama firm, portale internetowe
•    wyszukiwarka internetowa
KROK 7
Korzystaj z kilku sposobów poszukiwania pracy, zarówno pośrednich (Internet, prasa), jak i bezpośrednich (telefon, kontakt osobisty), bo tylko tak zwiększysz swoją szansę na zdobycie zatrudnienia adekwatnego do twoich umiejętności oraz aspiracji zawodowych. Pamiętaj, że nawet podczas spotkań ze znajomymi, warto powiedzieć o poszukiwaniach pracy – być może słyszeli o ofercie zatrudnienia lub pracodawca Twoich przyjaciół potrzebuje pracownika.
KROK 8
Działaj systematycznie i konsekwentnie z proporcjonalną dozą cierpliwości i odporności na stres. Nie zapominaj o kulturze osobistej oraz poczuciu własnej wartości.
KROK 9
Koniecznie zapisuj nawiązane kontakty, w ten sposób nadasz poszukiwaniu wymiar skutecznego zarządzania sobą i czasem.
Pamiętaj, że sam przed sobą zdajesz raport z działania, którego nikt za ciebie nie wykona.
Prowadź organizator czasu poszukiwania pracy oraz nawiązanych kontaktów, uwzględniając datę, imię i nazwisko, numer telefonu, adres firmy, mail. Poszukiwanie pracy potraktuj zadaniowo i poświęcaj temu zajęciu kilka godzin dziennie.

Pytaj fachowców
Jeżeli samoocena własnych możliwości stanowi dla Ciebie problem, skorzystaj z fachowej pomocy doradcy zawodowego (można to zrobić udając się do urzędu pracy w swoim mieście lub dzwoniąc do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w WUP). Zapisz się na najbliższe warsztaty w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach lub filiach w Częstochowie i Bielsku-Białej, gdzie dowiesz się jak napisać profesjonalny życiorys i list motywacyjny, wspólnie z doradcą dokonasz samooceny umiejętności i predyspozycji zawodowych oraz pozyskasz wiedzę, jak rozmawiać z pracodawcą. Szczegółowy harmonogram spotkań w grudniu znajdziesz tutaj.
Już jutro w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach odbędzie się wykład „Jak napisać życiorys zawodowy i list motywacyjny” (g. 14.00), natomiast dzień później wszystko na temat „Samooceny umiejętności i predyspozycji zawodowych” (g. 10.00-13.00).
Eksperci podkreślają, że poszukiwanie pracy powinno być czynnością regularną, na którą poświęcamy określoną ilość czasu codziennie. Tylko systematyczne działanie doprowadzi nas do sukcesu, dlatego powinniśmy się zapoznać z metodami i narzędziami rekrutacji, jakimi posługują się pracodawcy podczas spotkań z potencjalnym pracownikiem (np. testy, kwestionariusze). Warto w tym celu przejrzeć dostępne na stronie WUP Poradniki dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz Poradnik dla planującego karierę zawodową.

Przejdź do działania – uzupełnij kwalifikacje
Podstawowym zadaniem, które jest punktem wyjścia przy poszukiwaniu zatrudnienia jest dokładne sprecyzowanie jakiej pracy szukamy oraz gdzie są pracodawcy, którzy mogliby nam to zajęcie zaoferować. W tym celu należy stworzyć branżową bazę firm i od nich zacząć swoje kontakty. Istotna jest również analiza swojego CV pod kątem wykształcenia i umiejętności. Być może warto wykorzystać ten czas na podniesienie kwalifikacji, dzięki czemu uda się powalczyć o lepszą posadę. Bezpłatne szkolenia realizowane są m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W tej chwili trwa nabór do projektów szkoleniowych w ramach poddziałania 6.1.1 PO KL dla osób pozostających bez zatrudnienia. Z listą projektów oraz zasadami uczestnictwa można się zapoznać tutaj.
 
A może praca poza granicami kraju?

Jeśli myślisz o wyjeździe do pracy za granicę, skorzystaj z usług Europejskich Służb Zatrudnienia, których zadaniem jest świadczenie usług i doradztwo dla poszukujących pracę. Pełną bazę ofert pracy z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego można znaleźć tutaj.
W tej chwili trwa również nabór studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych (za wyjątkiem szkół ogólnokształcących) do pracy na terenie Niemiec na okres wakacji - lato 2013. Najczęściej oferty zatrudnienia dotyczą prac pomocniczych w rolnictwie, przy sprzątaniu budynków, w hotelarstwie czy gastronomii.
O zatrudnienie mogą ubiegać się:
•    studenci studiów dziennych w tym również studenci ostatniego roku studiów, którzy na zaświadczeniu o wpisie na listę studentów będą mieli potwierdzenie daty zakończenia studiów na dzień 30.09.2012 r.;
•    uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (za wyjątkiem szkół ogólnokształcących) w tym uczniów ostatniego roku nauki, którzy na zaświadczeniu o wpisie na listę studentów będą mieli potwierdzenie daty zakończenia szkoły na dzień 31.08.2013 r.;
•    w wieku od 18 do 35 lat;
•    posiadający dobrą lub bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego (wymagany min. 3-letni okres nauki języka niemieckiego);
•    deklarujący gotowość do podjęcia pracy, przez co najmniej 2 miesiące w okresie letnich wakacji;
•    osoby nie mogą mieć specjalnych życzeń odnośnie lokalizacji (ubiegający się o pracę, którzy chcą pracować w określonym mieście lub regionie Niemiec – otrzymają odmowę).

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Promocji Zatrudnienia godz. 7.30-15.30:
•    Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice, pok. 223A oraz 223B (tel.: 32 757 33 91 lub 32 757 33 31),
•    Filii WUP w Bielsku – Białej, ul. Piastowska 40 pok. 218 (33 81 36 972),
•    Filii WUP w Częstochowie, Al. Niepodległości 20/22, pok. 225 (34 363 89 89).

Zdjęcie
Zdjęcie